Εργαστήριο Συμβουλευτικής Επιστήμης και Επαγγελματικής Σταδιοδρομίας

ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΑΤΟΛΙΣΜΟΥ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

16.04.2024: Παρέμβαση Επαγγελματικού Προσανατολισμού στην Ευαγγελική Σχολή Σμύρνης!

Ολοκληρώθηκε στις 16.04.2024 με επιτυχία παρέμβαση επαγγελματικού προσανατολισμού στην Ευαγγελική Σχολή Σμύρνης τους μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου, οι οποίοι ενημερώθηκαν από εξειδικευμένους συμβούλους σταδιοδρομίας του Εργαστηρίου Συμβουλευτικής Επιστήμης και Επαγγελματικής Σταδιοδρομίας-ΕΚΠΑ υπό την εποπτεία της Αναπληρώτριας Καθηγήτριας ΕΚΠΑ και Διευθύντριας του Εργαστηρίου, κας. Κατερίνας Αργυροπούλου. Συγκεκριμένα οι μαθητές ενημερώθηκαν για θέματα επαγγελματικού προσανατολισμού και έλαβαν πολύτιμες συμβουλές για το μέλλον τους.

Η δράση αυτή ήταν μια ευκαιρία για τους μαθητές να κατανοήσουν καλύτερα τις επιλογές τους και να προετοιμαστούν ενόψει της επόμενης φάσης της εκπαιδευτικής τους πορείας.

Ευχαριστούμε θερμά την Διευθύντρια του Πρότυπου Γυμνασίου Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης για την εξαιρετική συνεργασία.

03 - 04.2024: Το Εργαστήριο Συμβουλευτικής Επιστήμης και Επαγγελματικής Σταδιοδρομίας του ΕΚΠΑ…. διαδικτυακά στην Ικαρία!

Με τα διαδικτυακά φτερά του, το Εργαστήριο Συμβουλευτικής Επιστήμης και Επαγγελματικής Σταδιοδρομίας του ΕΚΠΑ με εξειδικευμένους συμβούλους σταδιοδρομίας, υπό την εποπτεία της Διευθύντριάς του κας. Αργυροπούλου, «πέταξε» στην Ικαρία.

«Προσγειώθηκε» στο Γυμνάσιο με Λυκειακές τάξεις στον Χριστό Ραχών μετά από πρόσκληση της Διευθύντριας κας Πολίτη, αλλά και των καθηγητών του Σχολείου, υλοποιώντας τρεις διαδικτυακές συναντήσεις (Μάρτιος – Απρίλιος 2024) ενημερώνοντας τους μαθητές της Γ’ Γυμνασίου και των τριών τάξεων Λυκείου για θέματα που αφορούν τον επαγγελματικό προσανατολισμό, την επιλογή των σπουδών τους, τις εκπαιδευτικές και επαγγελματικές τους διαδρομές.

Μέσα σε ένα ωραίο και δημιουργικό κλίμα αλληλεπίδρασης, οι μαθητές ενημερώθηκαν για σχολές, εναλλακτικές διαδρομές μετά το Γυμνάσιο/Λύκειο, τη συμπλήρωση του μηχανογραφικού, τη στοχοθεσία, τη λήψη απόφασης.

Η αγωνία των εφήβων για το μέλλον τους εκφράστηκε για θέματα που αφορούν την Ελάχιστη Βάση Εισαγωγής (ΕΒΕ), την αξιοποίηση των ευκαιριών που πρέπει να δοθούν στους νέους ανθρώπους που θέλουν να παραμείνουν στον τόπο τους και να ασχοληθούν με τον τουρισμό, την ανάπτυξη της τοπικής οικονομίας, την αγροτική παραγωγή κ.ά.

Από το νησί της Ικαρίας με τη μακροζωία των κατοίκων της, την άγρια ομορφιά του τοπίου και τη φιλοξενία των ανθρώπων της, παίρνουμε μαζί μας τη διάθεση για πιο χαλαρούς και ήπιους ρυθμούς ζωής με στόχο την ευεξία και τη βιώσιμη ανάπτυξη.

21.02.2024: Το Εργαστήριο Συμβουλευτικής Επιστήμης και Επαγγελματικής Σταδιοδρομίας του ΕΚΠΑ στο Γυμνάσιο Φιλοθέης!

Τη Τετάρτη 21 Φεβρουαρίου 2024 το Εργαστήριο Συμβουλευτικής Επιστήμης και Επαγγελματικής Σταδιοδρομίας πραγματοποίησε ενημέρωση και ευαισθητοποίηση σε μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου Φιλοθέης σε θέματα του επαγγελματικού προσανατολισμού.